Prostor zmrzlinárny se nachází v centru Brna na ulici Minoritská v památkově chráněném měšťanském domě s dlouhou historií. Strop je tvořen klenbou a je poměrně malý. O to větší výzvou bylo přehledně umístit všechny provozy. Zadáním bylo vytvořit provozovnu, která obsahuje malé zázemí (přípravna) a výdejní místo s mrazícími boxy.
Koncept zmrzlinárny pracuje s historií místa, využívá kleneb a oblouků a odkazuje k původu italského produktu na českém místě. Prostor přípravny a výdeje byl oddělen skleněnou příčkou. Člověk za sklem se tak stává alchymistou, který míchá a připravuje zmrzlou pochutinu.

Výdejní pult svým tvarem a texturou (kanelurou odlitou z bílého betonu) odkazuje ke starořímské historii a stává se stěžejním místem prostoru. Přední část doplňuje vestavěný mrazící box s kelímky, které si může zákazník odnést domů.
Detailem jsou nerezová umyvadla, kašny, které připomínají pouliční kašny jižanských států. Tady slouží k umytí rukou, za barem potom doplňují z hygienických požadavků třetí umyvadlo.
Prostor je HRA s třemi “O”. Odkaz, odraz a oblouk. Člověka pokaždé chytí jiný detail. Stavte se!
Axo of the bar
Plan
Před
Po
Střípky ze stavby
Autor: Barbora Kudelová
Lokace: Brno
Rok: 2021
Díky Ještě Jednu za srdcovou spolupráci a Steezy Studio za grafiku!​​​​​​​