Startovací byt do 65 tisíc korun?​​​​​​​
Hledáte si svůj první byt? Chcete bydlet v prostředí, které má nápad a něco navíc? Pojďte se s námi podívat do jednoho bytu v Brně. Zkusíme vás provést naším návrhem levného startovacího bydlení, který nabízí hravou podobu 1+kk.
Jak to vzniklo?
Pro architekta je prezentace stavby důležitá věc. Můžete postavit celý komplex bytů, ale pro laickou veřejnost budou vždy důležitější fotografie z interiéru. S těmi se dokáží lidé lépe ztotožnit, představit si, jaké by to bylo v domě žít.
Oslovil nás Radek Pasterný, kamarád a bývalý spolužák z vysoké školy, tedy také architekt. Právě se svým týmem dokončoval realizaci bytového domu na Bratislavské - sociální bydlení pro brněnskou městskou část. 
V situaci, kdy potřebujete byt zařídit jen proto, abyste ho mohli nafotit a prezentovat, jste na tom vlastně stejně jako obyvatel sociálního bytu. Potřebujete, aby to bylo levné. Rozpočet byl tedy stanoven na 65 tisíc. 
1+kk nemusí být jedna místnost
Malé prostory jsou vždy výzva. Koupelna a kuchyně byly hotové, šlo tedy o návrh a realizaci obytného prostoru. Kam s postelí, sedačkou, stolem a úložným prostorem? Jak pracovat se zónami v jednom otevřeném prostoru? Jak pracovat s materiály a barevností celého návrhu? Jak udělat startovací byt funkční a zároveň zajímavý?
Závěsy na míru
Vzhledem k rozpočtu jsme se musely vyhnout atypickému nábytku. Přesto jsme se rozhodly zainvestovat do jednoho prvku, který na míru vytvořen byl a který stál třetinu rozpočtu. Závěsy, na přisazené stropní kolejnici do oblouku, prostor definují a zároveň mu nechávají hravou variabilitu užívání. Skryje se za ně postel i stojan s oblečením, večer je zatáhnete a vytvoříte soukromí.
Navíc dokážou závěsy prostor velmi zútulnit. 


Cena: 19 500 Kč

Kde ušetřit?

Z praxe víme, jak je důležité, aby hlavní prvek, v tomto případě závěsy, dobře fungoval - mechanika pojezdů, vhodná látka, kvalitní šití a další. Proto jsme zvolily variantu, kdy jsme závěsy zadaly do výroby konkrétní firmě. Pokud jste ale šikovní kutilové, můžete si celý "závěsový proces" zařídit sami. V tomto případě by cena mohla být i poloviční.
IKEA

IKEA patří do našich životů a každý z nás najde doma minimálně jednu věc z tohoto obchodu. IKEA dokáže být přívětivá k naší peněžence. Některé jejich výrobky jsou skvělé a rády je opakovaně používáme. V tomto případě jsme sáhly po sedačce, posteli, koberci, regálu, stojanu na oblečení a světlech. Není to málo věcí, ale věříme, že závěs upoutal pozornost a IKEA tak zapadla do celkového prostoru a my si mohly dovolit ušetřit.

Postel   3 990 Kč
Sedačka   3 290 Kč
Koberec   1 490 Kč
Noční stolek  399 Kč
Regál   349 Kč
2x stojan na oblečení   489 
2x organizér oblečení   538 Kč

Světlo k posteli   399 Kč
Světlo nad stůl    369 Kč


Cena: 11 313 Kč

Kde ušetřit?
Hledat levnějšího a kvalitnějšího dodavatele než IKEA je těžké. Pro velké hledače tu však pořád máme
bazary, antiky a různé varianty zboží z druhé ruky.
Dva atypické stoly

Dřevo je v interiéru jeden z nejpříjemnějších materiálů. Pokud není v interiéru na podlaze dřevo (máme na mysli pravé dřevo), snažíme se ho do interiéru dostat některými kusy nábytku. Jídelní a kávový stůl z masivu by nebyl tou nejlevnější variantou. Použily jsme proto překližku, kterou jsme si nechaly nařezat do námi zvoleného tvaru, natřely ji olejem a přišroubovaly k ní typové kovové nohy.

Cena: 5 560 Kč

Kde ušetřit?
Levnější variantu pořízení dřevěného stolu na míru do interiéru jsme zatím neobjevily. Možnost ušetření skýtá výměna dřevěné desky za desku poplastovanou nebo opět hledat štěstí v bazaru.
Židle

Židle jsou nepostradatelným kusem nábytku, který používáme každý den. Měly by nás bavit a můžeme si s nimi barevně a designově vyhrát. Pro účely našeho startovacího bytu jsme vybraly lehké plastové židle, které můžou zároveň sloužit jako sezení na terase. Židle jsme si pro náš účel pouze zapůjčily (děkujeme Lino design), cenou však stále odpovídají našemu rozpočtu. 


Cena: 4x židle   10.000 Kč

Kde ušetřit?
 Webové stránky bazarů nabízejí velké množství židlí, které můžeme opravit, natřít a můžeme si tak pořídit pěkné a levné sezení.
Jakou roli v navrhování v tomto případě hrají architekti/ky?

Nemáte prostorovou představivost? Chcete řešit vaše budoucí bydlení trošku jinak? Přijďte si pro svůj návrh k lidem, kteří se tématem vašeho bydlení budou zabývat. Každý den řešíme s klienty jak umístit skříň, kam se stolem, jak ladit barvy dohromady, jak využít prostor, kde najdeme sedačku, kde koupíme levnější židli, jak vyrobíme podnož na míru a jaké světlo umístíme na zeď. Umíme najít drahý kus nábytku (kdo by neuměl), ale taky víme, kde ušetřit, kde nakoupit a jak to všechno bude dohromady
HRÁT.

Konzultací s vámi vás dokážeme nasměrovat k výsledku ve kterém se budete cítit dobře. 

Konzultace počítáme hodinově. Vzhledem k tomu, že výše uvedený návrh startovacího bytu nevyžadoval žádné stavební úpravy ani detailní rozkreslování atypického nábytku, čas strávený na projektu se výrazně zkrátil.

Cena návrhu:   14 000 Kč
Celkový rozpočet:
Závěsy na míru   19 500 Kč
Matrace   3 000 Kč
Postel   3 990 Kč
Sedačka   3 290 Kč
Koberec   1 490 Kč
Noční stolek   399 Kč
Regál   349 Kč
2x stojan na oblečení   489 Kč
2x organizér oblečení   538 Kč

Světlo 1   399 Kč
Světlo 2   369 Kč

Atypické stoly   5 560  Kč
4x židle   10 000 Kč
Návrh    14 000 Kč

Celkem:     63 373 Kč
Na závěr bychom celému studiu CL3 rády pogratulovaly za výhru ceny Novostavba roku 2023 v soutěži Grand Prix Architektů! 
Autorky interiéru: Kristýna Sirová, Barbora Císařová (Kudelová)
Autoři bytového domu: CL3/ Roman Gale, Radek Pasterný, David Bureš
Lokace: Brno, Česká republika
Rok: 2022
Foto: Barbora Císařová (Kudelová), Tomáš Slavík