Rekonstrukce starého bytu v centru Brna měla zajímavé zadání. Původně se totiž myslelo, že se bude rekonstruovat pouze koupelna. Tudíž zadáním pro tento projekt bylo spojení “luxusní koupelna s volně stojící vanou”.
Co to znamená v dnešní době luxusní koupelna? Zlato, mramor, lesk? Spíše ne. Pro nás jsou to materiály a detail jejich použití. Prvky navazují, linky se napojují, věci do sebe zapadají. Všechno tvoří harmonii.


Po vybourání části koupelny se zjistilo, že v bytě je potřeba udělat ještě další úpravy. Vyřešit velmi malou kuchyň a chodbu a vyspravit hlavní chodbu a vstup, které se staly staveništěm.
Na velké zásahy ve stylu probourání kuchyně a vytvoření společného obývací pokoje nebyl prostor a klient si tento zásah nepřál, proto se pracovalo s původními místnostmi.
Kuchyň se stala příjemným experimentem. Rozdělila se na dvě části, kde každou z nich definuje jiná podlaha. Kuchyň definuje dlažba a prostor pro jídelní stůl parkety. Celá kuchyň je symetricky umístěná na osu okna. Přesně v ose visí velký červený lustr a pod ním se nachází oválný stůl s židlemi. Zbytek prostoru tvoří černá kuchyň s posuvnými dvířky. Dvířka dělají kuchyň v pohybu.
Něco je vidět, něco ne a každý den je to trošku jinak.
Koupelnu definuje velké kastlové okno, díky němuž je krásně prosvětlená. Myšlenka koupelny se opřela o čistotu v podobě stěrky na zdech a na podlaze. Ta se rozbila čtvercovým, tmavě zeleným, obkladem deset na deset centimetrů a do jeho vyšší části se spolu s tenkou kovovou policí osadilo zrcadlo přes celou stěnu. To pomáhá koupelnu opticky rozšířit. 
Detaily vypínačů, tmavě zeleného topení a chromových doplňků doplňují koupelnu, kterou si my troufáme nazvat luxusní.
V chodbě se esteticky řešil jediný prvek a to jak srovnat výšku 6 dveří, přičemž každé jsou jinak vysoké. Repasované staré dveře do pokojů zůstaly původní a do kuchyně a koupelny se nechaly udělat vysoké dýhované dveře s nadsvětlíkem a skrytou zárubní. Chodbu doplnila hned za vstupem skříň, která schovává kotel. Ten se z původní koupelny přesunul do chodby, aby mohla zůstat koupelna čistá. V koupelně ještě nemůžeme opomenout na zeleno natřenou trubku od kotle, která už nešla z technických důvodů schovat a tak se stala přiznaným prvkem.
Před a po
Střípky ze stavby
Autorka: Barbora Kudelová
Lokace: Brno
Rok: 2021/22